Меню
Світова література

5 клас
6 клас
7 клас
8 клас

Интегрированный курс

5 класс
6 класс

Виразне читання

Теорія
Практика

Шкільний конферанс

Основи школи юного конферансьє

Школа юного диктора

Основи школи юного диктора

Вивчення лірики

Олександр Твардовський - Лірика
Роберт Льюїс Стівенсон - Лірика
Олександр Пушкін - Лірика
Франческо Петрарка - Лірика
Адам Міцкевич - Лірика
Шандор Петефі - Лірика
Пейзажна лірика Алкмана, Гете, Лермонтова
Публій Овідій Назон - Лірика
Михайло Лермонтов - Лірика
Іван Крилов - Лірика

Методичний практикум

Схема самоаналізу уроку
Поетичне відлуння
Типи аналізу твору
Технологічна модель уроку
Кабінет літератури
Глосарій

Робота з портретом

Портреты А.П. Чехова
Портреты Л.Н. Толстого
Портреты Ф.М. Достоевского
Портреты Н.В. Гоголя
Портреты Ф.И. Тютчева
Портреты А.С. Пушкина
Портреты И.А. Крылова
Портреты Эзопа
Портреты М.Ю. Лермонтова
Работа с портретом писателя на уроках литературы. Предисловие

Презентації

Гаррієт Бічер-Стоу. "Хатина дядька Тома". Презентація
Композиція твору. Презентація
Життя і творчість Шолом–Алейхема. Презентація
Пауль Маар - презентація
Ярослав Гашек
Рюноске Акутаґава. "Павутинка" - презентація
Анна Гавальда - презентація

Популярні статті
  Розповісти друзям


  Китайська лірика

  Рейтинг:
  Категорія: Вивчення лірики

  КИТАЙСЬКА ЛІРИКА


  Китайська лірика


  Література доби середньовіччя – одна з найцікавіших сторінок історії культури людства. Ця доба тривала приблизно з ІІІ – IV століття до другої половини ХІІІ століття в Європі, а на Сході – до ХІХ століття.
  Середні віки були добою, коли зароджувалися нації, активізувалося їхнє суспільне та культурне життя, формувалася література на національних мовах. Наукові дослідження аргументовано довели, що середньовічній культурі притаманні і досягнення, і глибина змісту, і свої суперечності.
  Середньовічна література являє собою велику різноманітність та строкатість жанрових форм. У ній розвивались майже всі роди літератури. У творах того часу ми бачимо поєднання фольклорних, клерикальних (церковних) і освітніх мотивів, наслідування античних і східних літературних традицій.
  Китайська література вже нараховує кілька тисячоліть. Це одна з найцікавіших і найоригінальніших літератур світу. Середньовіччя займає в ній особливе місце. Цей період охоплює майже півтори тисячі років – ІV–ХІІІ століття.
  Правління династій Тан (VІІ – VІІІ ст.) – час розквіту китайської середньовічної культури. Це відбувалося завдяки політичному та економічному розвиткові країни. Дві столиці китайської імперії – Чаньян та Лоян – були відомими політичними та торговими центрами, в яких з’явилося книгодрукування. Розвивалася музика, образотворче мистецтво, література, наука.
  У Китаї панував культ книги. У бібліотеках все сприяло вдумливому читанню: стояла повна тиша, курилися пахощі. Читач ніколи не торкався сторінок пальцями – він перегортав їх довгими нігтями, повільно і дбайливо.
  Особливим попитом користувалися збірки віршів, адже уміння писати вірші було найважливішою умовою для отримання посади: лише той, хто володіє секретами віршування, мав змогу складати державні екзамени. Жодне дружне застілля не обходилося без віршів, їх присвячували одне одному під час зустрічей чи розставання. Вважалося, що поезія здатна замінити ліки, втамувати душевний біль.
  Число поетів у Китаї вимірювалося десятками тисяч, а їх творів – десятками тисяч томів. Існували особливі правила складання та читання віршів, адже своєрідністю китайської поезії є те, що у вірші немає ні переносів фрази з рядка в рядок, ні граматичних узгоджень рядків – вони поєднувалися паралелізмом (по черзі зображуються стан природи і стан людської душі).
  Основні жанри китайської поезії середньовіччя – ші і ци.
  Ші – вірші з дворядковою строфою, фіксованого розміру.
  Ци – вірші пісенного типу, які, на відміну від ші, складаються з нерівних рядків.
  Творчість уславлених китайських поетів Лі Бо та Ду Фу припадає на період розквіту філософії даосизму.
  Ієрогліф „дао” перекладається з китайської як „шлях” чи „закон”, „правило”. За цим вченням, людина – частина всесвіту, людина і природа – єдине ціле, людина підпорядкована дао – загальному законові. Пізнати дао – шлях природи – призначення вільної людини, бо це її шлях також.
  Китайські поети були найосвіченішими людьми і у своїй більшості знаходилися на державній службі (якщо не все життя, то хоча б тимчасово). Вони добре зналися на історії, філософії, мистецтві й поєднували все це з багатим життєвим досвідом. Виконуючи нелегкі обов’язки чиновника, вони вступали у складні стосунки між владою і людиною, владою і народом.

  Методичний коментар. Кожен із двох уроків за творчістю Лі Бо та Ду Фу можна провести як складання літературного портрета китайського поета. Але можна випробувати й інший варіант подання матеріалу. Він буде базуватися на тому, що в Китаї імена цих двох середньовічних поетів прийнято згадувати разом – як двох рівнозначних геніїв. Існує навіть своєрідний символічний штамп – „Лі Ду”, утворений поєднанням імен великих поетів. Дійсно, Лі Бо і Ду Фу були сучасниками, близькими друзями і присвятили один одному не один вірш. У той же час вони відобразили дві протилежні стихії в китайській поезії епохи правління Тан – даосизм і конфуціанство. А тому уроки за творчістю цих поетів можна побудувати за принципом єдності і боротьби протилежностей. Допомогу в побудові таких уроків може надати передмова Д. Бєжина до книги „Ли Бо, Ду Фу. Избранная поэзия”. – М., 1987”, яку можна знайти в мережі Інтернет. Невеликий уривок із цієї передмови ми приводимо в кінці даної теми.
  Китай – країна ієрогліфа. Для розуміння суті і художньої своєрідності китайської лірики обов’язково треба врахувати ті її особливості, що зумовлені ієрогліфічним характером китайської писемності. За походженням слово „ієрогліф” грецьке і означає „священні письмена”, що викарбувані на камені. Ієрогліф – це графіка, тобто лінії і живопис, тому що каліграф працює пензлем. Ієрогліф має образну природу, що містить у собі невичерпні можливості для передачі різноманітних понять, явищ, почуттів тощо.

  Лі БоДу ФуЛі і Ду
  Китайська лірикаКитайська лірикаКитайська лірика
  все для dle
  Просмотров: 12 170
  Комментариев: 0
  Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
   
  Другие новости по теме:


  Информация
  Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.